Instagram Hesabını Kaç Kişi Şikayet Ederse Hesap Kapanır?

Instagram, insanların en fazla kullandığı sosyal ağlardan birisidir. Birçok ünlü ve siyasinin de kullandığı bu platformda her gün milyonlarca paylaşım yapılır. Ancak bazı hesapların yapmış olduğu paylaşımlar, telif hakkı, ahlaki haklar ve kişi güvenliği açısından uygun olmayabilir. İşte böyle durumlar için Instagram tarafından kullanıcılara şikayet oluşturma imkanı verilmiştir. Yapılan şikayetler üzerinde gerçekleştirilecek inceleme sonrasında, şikayetlerin haklı bulunması durumunda hesabın kapatılması dahi söz konusu olabilir.
Peki, Instagram’da kaç kişi spam atarsa hesap kapanır veya kaç şikayetle instagram hesabı kapanır? Bu soruların cevapları ve çok daha fazlasını yazımızın devamında bulabilirsiniz.
Yazımızın devamını daha iyi anlayabilmeniz için spam kelimesinin açıklamasını yapalım.

Instagram Hesap Spamlatma

Spam, çok sayıda iletinin aynı anda gönderilmesi anlamını taşımaktadır. Instagram spamlatmakta, bir hesabın aynı anda birçok kişi tarafından şikayet edilmesidir. Ancak tabii ki burada asıl önemli olan konu ise, bir hesabı kaç kişi spamlatırsa hesap kapanır ?

instagram şikayet

Instagram Hesap Şikayeti Nasıl Yapılır?

Instagram’daki bir hesabı, farklı nedenlerden dolayı şikayet edebilirsiniz.

 • Paylaşımlarınızın çalınması
 • Taciz, hakaret
 • Uygunsuz paylaşımlar
 • Sahte Profil
  ve benzeri birçok nedenle şikayet edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler ise oldukça kolaydır.

Şikayet etmek istediğiniz hesap veya paylaşıma geldikten sonra sağ üst köşede yer alan üç nokta butonuna basın. Bu işlem sonucunda karşınıza yapabileceğiniz işlemlerin listesi çıkacaktır. Burayı incelediğinizde, yapılacak işlemlerden birisinin de “Şikayet Et” olduğunu göreceksiniz. İşte bu butona bastıktan sonra şikayet nedeninizi de bildirerek, ilgili hesabı veya paylaşımı şikayet edebilirsiniz.

Kaç Şikayetle Instagram Hesabı Kapanır?

Çok bariz bir şekilde hesap kopyalama ya da yasadışı işlem yoksa Instagram, ilk şikayette hesabı kapatma gibi bir yol izlemez. Öncelikle şikayetler incelenir ve bunların haklılık payına bakılır. Daha sonra ise şikayet konusuna göre farklı cezalar devreye sokulabilir. Ancak bir hesaba ilişkin yoğun bir şikayet varsa henüz şikayetler incelenmeden hesap geçici olarak askıya alınabilir. Böylece hesaptan kaynaklanması muhtemel sorunların hemen önüne geçilmiş olur. Daha sonra ise yapılan incelemenin sonucuna göre hesap kapatılır ya da açılır.

Instagram’da kaç kişi spam atarsa hesap kapanır sorusunun ise tam bir cevabı yoktur.
Bu noktada ;

 • Hesabın aktiflik seviyesi
 • Takipçi sayısı
 • Paylaşımları
 • Yapılan şikayet türü
  ve diğer özellikleri dikkate alınır. Aktif ve takipçisi fazla olan bir hesabın kapanması için ciddi sayıda şikayete ihtiyaç olduğu söylenebilir.

Son dönemlerde Instagramda hesap spamlatmanın yaygınlaştığı bilinmektedir. Bundan dolayı zaman zaman Instagram tarafından haksız hesap kapatmaları yaşanabilmektedir. Bu tür durumlarda Instagram üzerinden itiraz oluşturulabilir. Yapılan itirazın haklı bulunması durumunda, kapatılan hesap tekrardan açılır.

Instagram Şikayet Ederek Hesap Kapattırma

Hesabınız çalındı veya size ait görseller kullanılıyorsa, yoğun bir şikayet dalgası ile ilgili hesabı kapattırabilirsiniz. Ancak bunun için haklı bir gerekçeniz olması gerektiğini unutmayın. Aksi takdirde karşı tarafın hesabı kapansa dahi, basit bir itirazla hesabı yeniden aktif olacaktır. Böylece yaptıklarınızın tamamı boşa gidecektir.

ÖNEMLİ :
Eğer Instagram şikayet konusunda yardım istiyorsanız, size bu başlık altından yardımcı olacağız.
Instagramda hesabı kapattırabilmenin en önemli ipucu hesabı “doğru şekilde şikayet” etmektir. Eğer doğru şekilde şikayet ederseniz, tek bir şikayetle bile hesap kapattırabilirsiniz.

İşte biz size, şikayet edeceğiniz hesabı hangi nedenle ve nereden şikayet edeceğinizi göstererek, doğru şekilde şikayetçi olmanızı sağlayacağız. Bizim verdiğimiz linkler ve bilgi ile şikayet edip daha hızlı sonuç alabilirsiniz.

Yorum kısmından kapattırmak istediğiniz hesabı ve nedenini yazabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu